• Telefon: 0 342 317 49 80, gabam@gantep.edu.tr

Detection and identification of Vibrio cholerae in waters of Afrin River and Lake Midanki in Northern Syria

Proje Adı : ‘Detection and identification of Vibrio cholerae in waters of Afrin River and Lake Midanki in Northern Syria’

 

Proje Süresi: 01.05.2024 - 01 .11 .2024

 

Proje Toplam Bütçesi:  206.400 tl

 

Proje Ekibi: 

Doç Dr. Khaled Jammo (Yürütücü)

 

Proje Partnerleri: 

The Norwich School of Medicine University of East Anglia / England

 

Proje Özeti: 

Vibrio cholerae insan sağlığı için en tehlikeli bakterilerden biridir. İshal, kusma, kilo kaybı, dehidrasyon, dolaşım yetmezliği ve kas spazmlarına yol açan kolera, acil tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olmaktadır. Kuzey Suriye'deki yerel kuruluşların raporlarına göre kolera, yetersiz sanitasyon ve temiz suya erişimin yanı sıra sürdürülemez tarım ve kirli sanayiden muzdarip olan bölgede yayılan en önemli hastalıklardan biridir. 
Bu araştırmada, Afrin Nehri ve Midanki Gölü sularındaki kolera bakterisi seviyelerini belirlemeyi, bu sulardaki suşları tanımlamayı ve kaynaklarının profilini çıkarmayı amaçlıyoruz. Hastalığa neden olan bakterilerin sayımının ölçülmesi ile bölgedeki enfekte vakaların seviyesi veya sayısının bir model olarak ilişkilendirilmesi ve ardından dünyanın farklı bölgelerinde genelleme olasılığı sayesinde sanitasyonla ilgili patolojide bir dönüm noktası olabileceğinden, bu hastalığın bölgedeki epidemiyolojisinin tespit edilmesinde ve dolayısıyla önlenmesinde önemli bir etkisi olacağını umuyoruz. Drenaj, temizlik ve arıtma sistemini iyileştirerek Afrin Nehri ve Maidanki Gölü sularındaki kolera yayılımını azaltma ihtiyacını vurgulayarak, farkındalık ve sağlık eğitimini hastalıkların önlenmesi için temel ve önemli bir gerekçe olarak vurgulamaktır..

 

 

‘Detection and identification of Vibrio cholerae i